Wegański butik na warszawskim Mokotowie

Ananas to sklep na warszawskim Mokotowie oferujący obuwie, odzież i akcesoria wegańskich marek. Właścicielką butiku jest Kaja Krześniak, miłośniczka zwierząt i środowiska naturalnego. W rozmowie opowiedziała nam nie tylko o nowościach, które zawitały ostatnio do sklepu, lecz także zdradziła jakie produkty pojawią się już za chwilę na jego półkach. 

Jak wpadłaś na pomysł stworzenia sklepu z wegańskim obuwiem?
Pomysł na sklep z wegańskim obuwiem wyszedł z potrzeby mojej i mojej rodziny: wszyscy nie jemy mięsa (babcia jest wegetarianką, reszta rodziny to weganie) i mieliśmy problem ze znalezieniem obuwia odpowiadającego naszym potrzebom – czyli nie ze skóry, klejonego bez użycia klejów z kazeiną/kolagenem, ale też nie totalnie plastikowego czy rozpadającego się po 1 sezonie. Dodatkowo osobiście nie lubię kupować butów bez mierzenia i obejrzenia ich na żywo, więc po prostu postanowiłam stworzyć miejsce, którego w Warszawie mi brakowało.

 

Skąd wzięła się nazwa sklepu?
Nazwa sklepu wzięła się od jednego z materiałów, który zastępuje skórę czyli piñatexu wykonanego z włókien liści ananasa właśnie plus spodobało mi się, że słowo to można podzielić na „a na nas?” tak jak jest to zrobione w naszym logo (za które odpowiada cudowna Marta Zabłocka), czyli zrobić z niego pytanie czy są tu na nas jakieś butki.

 

Z czego wykonywane są produkty?
Buty i akcesoria dostępne w sklepiku są wykonane głównie z mikrofibry, piñatexu, butelek z recyklingu, bawełny z recyklingu i w przypadku czapek zimowych włóczki akrylowej. Dwa pierwsze materiały idealnie imitują skórę, można je pastować i mają identyczne właściwości.

 

Co można kupić w Ananasie prócz obuwia?
Oprócz obuwia są u nas też paski, portfele, skarpetki, odzież od polskich firm popierających ideę weganizmu (MENIMA, Punk Parrot, Mellow Street), torby i plecaki, szelki i smycze dla psów od Warsaw Dog i kurtki, koszule które ozdabiamy własnoręcznie i w ten sposób dajemy im drugie życie. Niedługo dołączą do tego też duże nerki z washpapy od Acosiędziwisz z kooperatywy wear.coop.

 

 

Jakie nowości pojawiły się ostatnio?

Ostatnio pojawiły się u nas worki ananasowej produkcji i koszule z naszymi autorskimi haftami.

Dziękuję za rozmowę.

 

fot. Ananas

 

Search