Spektakl z Argentyny w Teatrze Powszechnym

29 i 30 czerwca (piątek, sobota) w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się pokazy spektaklu z Argentyny „POLE MINOWE / MINEFIELD” w reżyserii wybitnej artystki Loli Arias.

 

fot. Tristram Kenton

 

Projekt Loli Arias konfrontuje różne wizje wojny, łączy starych wrogów, by opowiedzieć jedną historię. „POLE MINOWE / MINEFIELD” przygląda się bliznom pozostawionym przez wojnę, analizuje związek między doświadczeniem i fikcją oraz tysiącami sposobów reprezentowania pamięci. „POLE MINOWE / MINEFIELD” to swego rodzaju eksperyment społeczny, który łączy starych wrogów, Argentyńczyków i Brytyjczyków – weteranów wojny o Falklandy – by opowiedzieć o ich wspólnych przeżyciach, a także sposobach reprezentacji ludzkiej pamięci. Spektakl miał swoją premierę podczas Brighton Festival, a później był prezentowany m.in. w Royal Court Theatre w Londynie, Teatro San Martín w Bienos Aires oraz podczas festiwali Theaterfestival w Bazylei, Edinburgh International Festival i Zürcher Theater Spektakel.

Lola Arias to urodzona w Buenos Aires pisarka, reżyserka teatralna, artystka wizualna i performerka. Współpracuje z ludźmi z wielu środowisk (m.in. z weteranami wojennymi, byłymi komunistami, bułgarskimi dziećmi) na polu teatru, literatury, muzyki, filmu i wielogatunkowych projektów artystycznych. Jej produkcje ironicznie wykorzystują grę pomiędzy fikcją i rzeczywistością. Ostatnimi z jej najgłośniejszych pracy są m.in.: „Moje życie później”, „Rok, w którym się urodziłam”, „Melancholia i manifestacje” (2012) i „POLE MINOWE / MINEFIELD”. Na bazie spektaklu „POLE MINOWE / MINEFIELD” wyreżyserowała film „Teatr wojny” (2018). Publikuje wiersze, powieści i sztuki teatralne.

O dziele Loli Arias obszernie pisała prasa zagraniczna, m.in. „The Times” („Wyciska łzy i stawia publiczność na nogi. Świetny”), „Broadway World” („Spektakl Loli Arias jest świadectwem siły teatru. Podkreśla zdolność sztuki do uleczania i przekraczania granic kulturowych. Takie doświadczenie pozostaje z publicznością przez jakiś czas. To teatralny eksperyment, który kończy się triumfem człowieka”), „The Daily Telegraph” („Mocna rzecz o pamięci… To trzeba zobaczyć”) i „Financial Times” („Znakomity, szczery i poruszający – teatr subtelny, inteligentny i pełen współczucia”). 

Pokazy spektaklu „POLE MINOWE / MINEFIELD” w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności „Miasto Szczęśliwe”. 

Search