Pokaz filmu Mechaniczna pomarańcza w Kinie Praha

26 lipca (czwartek) w 90. rocznicę urodzin Stanleya Kubricka odbędzie się specjalny pokaz filmu „Mechaniczna pomarańcza”, którego moc oddziaływania nie słabnie do dziś. Przed projekcją filmu zapraszamy na  krótką prelekcję wygłoszoną przez krytyka filmowego Artura Zaborskiego. Bilety już w sprzedaży!

 

 

Alex DeLarge, człowiek o dwóch twarzach: młody, inteligentny z dobrze ułożonej rodziny, a wieczorami chuligan, złoczyńca doskonale bawiący się kosztem innych osób: dokonuje rozbojów, kradzieży oraz gwałtów.  Zostaje skazany za brutalne zabójstwo oraz trafia do więzienia. Tam otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – poddanie się nowatorskiej terapii psychologicznej (wymyślonej przez rząd w ramach resocjalizacji więźniów)  w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po takim praniu mózgu Alex zamienia się w porządnego obywatela.

Transformacja łobuza bez jakichkolwiek zasad moralnych w porządnego obywatela stała się głównym wątkiem przerażającej wizji Kubricka, którą zaczerpnął z powieści Anthony’ego  Burgessa. W swoim filmie Kubrick przekracza jakiekolwiek granice poznania i wyzwala w widzach szereg różnych emocji. Arcydzieło reżysera pomimo upływu czasu obroniło się dzięki wielowarstwowej opowieść o skażonym człowieczeństwie, fascynującej podróży do najbardziej odległych zakątków ludzkiego jądra ciemności. 

Artur Zaborski – studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat stypendium rektora i ministra. Był redaktorem działu film w kwartalniku „Fragile”, następnie redaktorem działu film w portalu Onet.pl, a później rozpoczął pracę w redakcji Stopklatki, najpierw jako redaktor, następnie szef działu recenzji, w końcu – redaktor naczelny.

Dziś freelancer, który regularnie publikuje w Polsce (m.in. „Wprost”, „Pani”, Interia.pl, „Przegląd”, „Dziennik. Gazeta Prawda”, „Zwierciadło”), USA (Fandor) i Kanadzie (MonteCristo Magazine). Juror festiwali, redaktor naczelny katalogu festiwalu AfryKamera, moderator dyskusji i spotkań z twórcami, prowadzący premiery filmowe, wykładowca Uniwersytetu III Wieku, współautor książek o tematyce kulturalnej. Zakochany w kulturze Iranu. Kibicuje transformacji Polski w państwo wielokulturowe.   

Zapraszamy na film 26 lipca o godz. 18:00. Bilety są dostępne on-line lub w kasach kina Praha.

Ceny biletów: bilet normalny: 18,00 zł, bilet ulgowy: 16,00 zł

Search